Forum Discussion

TYokley's avatar
TYokley
Copper Contributor
Aug 22, 2021

Cost analysis

I’m trying to make a spreadsheet for showing the costs of making homemade baked goods(cakes, cupcakes, etc…). I want to be able to have each ingredient have a set price so for flour, 1 cup equals $0.19. Then I want it to be able to convert the price if I enter a different amount, like if I entered 1/2 cup it would convert the price to $0.095. Is that possible to do for each ingredient and if so how do I accomplish this?

1 Reply

  • Vedran_Loani's avatar
    Vedran_Loani
    Copper Contributor

    TYokleyCheck this example:

     

    https://martinbosanacvba.blogspot.com/2021/08/calculating-total-cost-based-on-price.html 

Resources