Azure üzerinde Windows Server 2022 Datacenter Preview deneyimi (tr-TR)

Steel Contributor

Azure üzerinde Windows Server 2022 preview versiyonunu incelemek ve test etmek isterseniz Azure marketinde bulunan Microsoft Server Operating Systems Preview işinize yarayacaktır. Windows Server 2022 için Core ve GUI opsiyonları ile ilgili deneyimi edinebilirsiniz.

Azure arama bölümüne “Microsoft Server Operating Systems Preview” yazarak marketten seçip gelen ekran üzerinde oluştur butonuna basarak Windows Server 2022 deneyimimiz için VM hazırlıklarına başlıyoruz.

Picture2.png

“Sanal makine oluştur” bölümünde “temel ayarlar” sekmesinde abonelik, kaynak grubu, sanal makine adı, bölge, görüntü, boyut, kullanıcı adı ve şifremizi belirliyoruz.

Burada önemli olan görüntü olarak Windows Server 2022 Datacenter – 1.nesil seçmiş olmanızdır.
Erişim portunuzu ve lisans opsiyonları kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Picture3.png

“diskler” sekmesinde tercihinize göre disk tipinizi seçiniz.

Picture4.png

“Ağ iletişimi” sekmesinde seçimlerinizi tanımlayınız. Mevcut bir networkunuz yoksa bu bölümde oluşturabilirsiniz.

Azure network detaylı kurulum ve yapılandırma için tıklayınız.

Picture5.png

“yönetim” sekmesinde yönetimsel tercihlerinizi kişiselleştirebilirsiniz.

Picture6.png

“gelişmiş” sekmesinde kritik olarak VM neslini tercihinizi belirlemenizdir. Ben 1. Nesil olarak seçimimi yapıyorum

Picture7.png

“Etiketler” sekmesinde kendinize göre etiketleme yapabilirsiniz.

Picture8.png

VM kurulumumuzda son olarak “Gözden geçir + oluştur” sekmesinde özetimizi kontrol ediyoruz ve “oluştur” butonuna basıyoruz.

Picture9.png

Oluştur bastıktan sonra dağıtım başlayacaktır.

Picture10.png

Tebrikler Windows server 2022 Datacenter sürümümüz azure üzerinde işleme hazırdır. İyi eğlenceler

Picture11.png

Bizi Windows Server 2022 de neler bekliyor:

• Güvenli çekirdekli sunucu ile kolayca etkinleştirilen tehditlere karşı gelişmiş çok katmanlı koruma özelliği.
  • Varsayılan olarak etkinleştirilen HTTPS ve TLS 1.3 desteği dahil, aktarım sırasında ek bir güvenlik katmanı ile iş açısından kritik varlıklara güvenli bağlantı yapabilme imkanı.
  • Azure Arc ile Windows Server’ı daha etkin bir şekilde yönetip, kontrol edebilme özelliği
  • En son Windows Admin Center ile daha iyi sanal makine yönetimi elde edebilme ki eski sürümlerde de oldukça başarılı bir şekilde WAC Windows Server 2022 ile daha ileri seviyede devam edecek gibi görünüyor.
  • Storage Migration Service’inde (Depolama Geçiş Hizmeti) desteklenen yeni senaryo ile dosya sunucularını şirket içinden Azure’a taşıma imkanı sunacak.
  • Daha hızlı indirme ve basitleştirilmiş ağ ilkesi uygulaması için daha küçük imaj boyutuyla konteyner uygulama dağıtımını iyileştirebilme.
  • Windows Admin Center’daki yeni konteynere alma aracıyla .NET uygulamalarını güncelleyebilme imkanı.

0 Replies