Cost analysis

%3CLINGO-SUB%20id%3D%22lingo-sub-2673116%22%20slang%3D%22en-US%22%3ECost%20analysis%3C%2FLINGO-SUB%3E%3CLINGO-BODY%20id%3D%22lingo-body-2673116%22%20slang%3D%22en-US%22%3EI%E2%80%99m%20trying%20to%20make%20a%20spreadsheet%20for%20showing%20the%20costs%20of%20making%20homemade%20baked%20goods(cakes%2C%20cupcakes%2C%20etc%E2%80%A6).%20I%20want%20to%20be%20able%20to%20have%20each%20ingredient%20have%20a%20set%20price%20so%20for%20flour%2C%201%20cup%20equals%20%240.19.%20Then%20I%20want%20it%20to%20be%20able%20to%20convert%20the%20price%20if%20I%20enter%20a%20different%20amount%2C%20like%20if%20I%20entered%201%2F2%20cup%20it%20would%20convert%20the%20price%20to%20%240.095.%20Is%20that%20possible%20to%20do%20for%20each%20ingredient%20and%20if%20so%20how%20do%20I%20accomplish%20this%3F%3C%2FLINGO-BODY%3E%3CLINGO-LABS%20id%3D%22lingo-labs-2673116%22%20slang%3D%22en-US%22%3E%3CLINGO-LABEL%3EExcel%3C%2FLINGO-LABEL%3E%3CLINGO-LABEL%3EFormulas%20and%20Functions%3C%2FLINGO-LABEL%3E%3C%2FLINGO-LABS%3E%3CLINGO-SUB%20id%3D%22lingo-sub-2673216%22%20slang%3D%22en-US%22%3ERe%3A%20Cost%20analysis%3C%2FLINGO-SUB%3E%3CLINGO-BODY%20id%3D%22lingo-body-2673216%22%20slang%3D%22en-US%22%3E%3CP%3E%3CA%20href%3D%22https%3A%2F%2Ftechcommunity.microsoft.com%2Ft5%2Fuser%2Fviewprofilepage%2Fuser-id%2F1134467%22%20target%3D%22_blank%22%3E%40TYokley%3C%2FA%3ECheck%20this%20example%3A%3C%2FP%3E%3CP%3E%26nbsp%3B%3C%2FP%3E%3CP%3E%3CA%20title%3D%22Calculating%20the%20total%20cost%20based%20on%20the%20price%20and%20quantity%20of%20items%20in%20Excel%22%20href%3D%22https%3A%2F%2Fmartinbosanacvba.blogspot.com%2F2021%2F08%2Fcalculating-total-cost-based-on-price.html%22%20target%3D%22_self%22%20rel%3D%22nofollow%20noopener%20noreferrer%22%3ECalculating%20the%20total%20cost%20based%20on%20the%20price%20and%20quantity%20of%20items%20in%20Excel%3C%2FA%3E%26nbsp%3B%3C%2FP%3E%3C%2FLINGO-BODY%3E
Occasional Visitor
I’m trying to make a spreadsheet for showing the costs of making homemade baked goods(cakes, cupcakes, etc…). I want to be able to have each ingredient have a set price so for flour, 1 cup equals $0.19. Then I want it to be able to convert the price if I enter a different amount, like if I entered 1/2 cup it would convert the price to $0.095. Is that possible to do for each ingredient and if so how do I accomplish this?
1 Reply